«Սիրիա- Լիբանան- Գազա․ տեսանելի է հաջորդական կանգառների տրամաբանությունը». Գանտահարյան
- Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գրասենյակից հայտնել են, որ Իսրայելի նախարարների կաբինետը նիստ կգումարի՝ հաստատելու ՀԱՄԱՍ–ի հետ Գազայի հատվածում զինադադարի և պատանդների ազատ արձակման համաձայնագիրը: Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում իրադարձությունների նման զարգացումը։
- Գազայում լինելու է հրադադար, որին հաջորդելու են քաղաքական պայմանագրի կնքման բանակցություններ։ Իսրայելը ներկառավարական խնդիրներ ունի․ որոշ նախարարներ սպառնում են հրաժարական տալ, եթե այն ստորագրվի։ Նեթանյահուն դժվար ընտրանքի առաջ է։ Սակայն կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի ճնշումը կարդյունավորվի, և հրադադարի համաձայնություն կլինի։
- Ձեր կարծիքով՝ ինչու՞ միայն հիմա հաջողվեց նման համաձայնության հասնել։
- Պահը կապվում է ԱՄՆ վարչակազմի անցումային շրջանի հետ․ սա լինելու է Բայդենի վերջին իրագործումը՝ անպայման համաձայնեցված նոր վարչակազմի հետ։ Սիրիայից և Լիբանանից հետո հերթը Գազային է։ Սա Միջին Արևելքի քաղաքական քարտեզի վերագծման փոխկապակցված հերթական շղթայական օղակն է։
- Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ստորագրեցին ռազմավարական համագործակցության մասին փաստաթուղթ։ Արդյոք այս փաստաթուղթը իրական խաղաղության երաշխիքներ է տալու Հայաստանին։
- Սա վերջին պահին իրականացված համաձայնագիր չէ և ունի իր պատմականը։ Տարբեր հանգամանքներից հետո են հանգել այս փաստաթղթին։ Ադրբեջանն անհանգիստ է Երևանի անվտանգության, տնտեսության և էներգետիկայի դիվերսիֆակացման քաղաքականությամբ։ ԱՄՆ-ի  քայլը պատասխան է Ադրբեջանին՝ թե, ընդհանրապես, տարածքային ամբողջականության, թե միջանցքի կարգավիճակը բացառելու առումներով․ իսկ ատոմակայանի նորացման կամ, ընդհանրապես, նոր ատոմակայան ունենալու առումով ուղերձը հիմնականում ՌԴ-ին է ուղղված։ Սա էներգիայի կախվածությունից դուրս գալու առաջին քայլերի համաձայնեցումն է։
- Արդյոք Թրամփի վարչակազմը հավատարիմ կմնա այս փաստաթղթով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, և այն կյանքի կկոչվի և չի մնա բացառապես թղթի վրա։
- Մեծ հաշվով՝ քաղաքականությունը չի փոխվելու։ Կլինեն կանգառներ, ոճային տարբերություններ։ Կարծում եմ, սակայն, սա ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության սահմաններում է տեղավորվում, և դա պայմանավորված չէ վարչակազմերի փոփոխությունների հետ։ Ավելի շուտ, սա երկարաժամկետ ռազմավարական ուղղություններ ճշտող ամերիկյան համակարգի հետ կապված քաղաքականություն է։
- Այս ֆոնին պաշտոնապես հայտարարվեց, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կսկսեն սահմանազատման աշխատանքները հյուսիսային հատվածից։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս համաձայնությունը՝ հաշվի առնելով, որ տառացիորեն մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի նախագահը ռազմատենչ հռետորաբանությամբ ելույթներ էր ունենում։
- Հռետորաբանությունն ու գետնի վրա արձանագրվող իրադարձությունները հակոտնյա են։ Ադրբեջանը մի կողմից սպառնում է, մյուս կողմից բանակցում, և սա ավանդական վարքագիծ է Բաքվի համար։ Կողմերը գնում են նման բանակցությունների՝ ոչ անպայման ինքնուրույն։ Այս հարցերում ներգրավված են տարբեր գլխավոր խաղացողներ, որոնցից կախված է դեպի խաղաղություն գնացքը։ Սպառնալը Բաքվի որոշումն է, բանակցելը՝ ոչ անպայման միայն Բաքվի։

"Syria-Lebanon-Gaza: the logic of consecutive stops is visible." Gantaharyan
- Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's office announced that the Israeli Cabinet will hold a meeting to approve the ceasefire agreement with Hamas and the release of hostages. How do you interpret such a development?
- There will be a ceasefire in Gaza, followed by negotiations on the conclusion of a political agreement. Israel has internal government problems. Some ministers threaten to resign if the agreement is signed. Netanyahu is facing a difficult choice. However, I think the US pressure will be adequate, and a ceasefire agreement will exist.
- In your opinion, why was it possible to reach such an agreement only now?
- This moment is connected to the transition period of the US administration. It will be Biden's last act, necessarily in agreement with the new administration. After Syria and Lebanon, it is Gaza's turn. This is another interconnected link in redrawing the Middle East's political map.
- Armenia and the USA signed a document on strategic cooperation. Will this document provide Armenia with real peace guarantees?
- This is not a last-minute agreement and has its history. They arrived at this document after various circumstances. Azerbaijan worries about Yerevan's security, economy, and energy diversification policy. The US move is a response to Azerbaijan, both in terms of territorial integrity in general and exclusion of the status of the corridor. The message is mainly addressed to the Russian Federation regarding renewing the nuclear power plant or, in general, having a new nuclear power plant. This is the agreement on the first steps to eliminate energy dependence.
- Will the Trump administration remain faithful to the agreements reached with this document? Will it be put into practice rather than stay only on paper?
- The policy will not change, although there will be stops and stylistic differences. This is within the limits of US regional geopolitics, and it is not due to administration changes. Instead, this policy is related to the American system of determining long-term strategic directions.
- Against this background, it was officially announced that Armenia and Azerbaijan will start demarcation works from the northern part. How do you interpret this agreement, considering that a few days ago, the president of Azerbaijan gave speeches using bellicose rhetoric?
- The rhetoric and the events recorded on the ground are contradictory. Azerbaijan threatens on the one hand and negotiates on the other, which is traditional behavior for Baku. The parties go to such negotiations, not necessarily independently. Various key players are involved in these issues, on which the peace train depends. Threatening is Baku's decision; negotiating is not necessarily only Baku's.