«Իսրայելն ուժեղ կողմն է և երբեք չի զիջի «Հըզբոլլահ»-ին». Չերնամորյան
Radar Armenia-ի զրուցակիցը «Իսրայելահայեր» թերթի գլխավոր խմբագիր, Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանն է։
- Լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժումը կիրակի օրը զանգվածային հրթիռակոծության է ենթարկել Իսրայելը, այդ թվում՝ Թել Ավիվը։ Ի՞նչ իրավիճակ է այս պահին երկրում։
- Այո, զանգվածային հրթիռակոծություն տեղի ունեցավ երկրի կենտրոնում, որտեղ մոտ 3000 հայ է ապրում։ Մենք հայտնվեցինք ուժգին հրթիռակոծության տակ։ Հրթիռներ ընկան նույնիսկ երկրի կենտրոնում գտնվող ամենահայաշատ Պետախ Տիկվա քաղաքի վրա, որտեղ մոտ 1000 հայ է ապրում։ Հրթիռակոծության արդյունքում 6 հոգի վիրավորվել է։ Բարեբախտաբար, վիրավորների թվում հայեր չկան։
- «Հըզբոլլահ»-ը հայտնել էր, որ բարձր ճշգրտության հրթիռներ է արձակել Թել Ավիվում և մոտակայքում գտնվող երկու ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ: Արդյոք այս տեղեկությունները իրականությանը համապատասխանում են, եթե այո, ի՞նչ հետևանքներ են ունեցել ռազմական օբյեկտների վրա հարվածները։
-Թել Ավիվի ռազմական բազաների վրա հարվածելու մասին չեմ կարող հաստատել, որովհետև երբ բազաներին հարվածում են, 1-2 օր անց ենք իմանում այդ մասին։ Ճիշտ է՝ գոյություն ունի ռազմական գրաքննություն, բայց գիտեք՝ մարդիկ փողոցում նկարում են և, անմիջապես, տելեգրամ ալիքներով կամ հեռուստատեսությամբ ցույց են տալիս։ Այնպես որ, եթե նման բան լիներ, հաստատ կիմանայինք, որ «Հըզբոլլահ»-ը Թել Ավիվում ռազմական բազաներ է խոցել։ Նրանք ամիսներ շարունակ փորձում են դա անել, բայց չի ստացվում։ Հիմնականում նրանք թիրախավորում են խաղաղ բնակչությանը։ Իսկ ավելի հաջող թիրախավորում են Իսրայելի ռազմաբազաները հյուսիսում, որոնք սահմանին ավելի մոտ են, և իրենց ԱԹՍ-ներով լավ տեղեկություններ ունեն, թե դրանք որտեղ են տեղակայված։ Սակայն այդ տեղեկություններն իմանալը դեռ չի նշանակում, որ նրանք խոցում են։ Մոտ հեռավորությունից փոքր տրամաչափի հրթիռներով հարվածում են անցնող տանկերին կամ ռուսական արտադրության «Կոռնետ» համակարգեր են օգտագործում։ Ինչ վերաբերում է ռազմաբազաների ճշգրիտ խոցումներին՝ «Հըզբոլլահ» մի անգամ է կարողացել այդպես հարվածել Դավիթ Բեն-Գուրիոնի օդանավակայանի վազքուղու կողքը։ Իսրայելը ոչնչացնում է նրանց հրթիռների 90%-ը, իսկ 80%-ով՝ ԱԹՍ-ները։
- Հավանական համարու՞մ եք, որ պատերազմն, ի վերջո, կդադարի։
- Այժմ, կարծես, ժամանակավոր հրադադար է։ Այսօր տագնապներ չեն եղել երկրի հյուսիսում։ Տպավորություն է, որ գնում է խաղաղության ժամանակավոր հաստատում։ Մշտական չէ, որովհետև ահաբեկիչների հետ պայմանագիր կնքելը համարում եմ սխալ, քանի որ այս մարդիկ երբեք իրենց խոսքի տերը չեն եղել։ Նշեմ, որ և «Հըզբոլլահը», և Իսրայելը ցանկանում են ստանալ այդ խաղաղությունը իրենց ձեռնտու պայմաններով։ Իհարկե, Իսրայելն ուժեղ կողմն է և երբեք չի զիջի «Հըզբոլլահ»-ին։ Տեղի տալով Ֆրանսիայի և ԱՄՆ հորդորներին՝ կգնան որոշակի զիջումների, բայց զորքերն առժամանակ դուրս չեն բերի Լիբանանից։

"Israel is the strong side and will never yield to Hezbollah." Chernomoryan
Radar Armenia's interlocutor is Artyom Chernamoryan, editor-in-chief of Israel Armenians newspaper and president of the Petah Tikva "Nairi" union.
- On Sunday, the Lebanese "Hezbollah" movement subjected Israel, including Tel Aviv, to a massive rocket attack. What is the current situation in the country?
- Yes, a massive rocket attack took place in the center of the country, where about 3000 Armenians live. We came under heavy shelling. Rockets fell even on Petah Tikva, the most Armenian town in the center of the country, where about 1000 Armenians live. As a result of the shelling, 6 people were injured. Fortunately, there are no Armenians among the wounded.
- "Hezbollah" reported that it fired high-precision missiles at Tel Aviv and two nearby military facilities. Is this information accurate, and if so, what were the consequences of the strikes on the military facilities?
- I cannot confirm the attack on Tel Aviv military bases because when the bases are attacked, we learn about it 1-2 days later. There is indeed military censorship, but people take pictures on the street and immediately show them on Telegram or television. So, if there were such a thing, we would understand that "Hezbollah" hit military bases in Tel Aviv. They have tried doing it for months, but it doesn't work. They mainly target the civilian population. They more successfully target Israeli military bases in the north, which are closer to the border and have good information about where they are located with their UAVs. However, knowing this information does not mean that they are hurt. They hit passing tanks with small-caliber missiles from close range or use Russian-made "Korner" systems. As for precision hits on military bases, "Hezbollah" once managed to hit the side of the David Ben-Gurion airport runway. Israel destroys 90% of their rockets and 80% of their anti-aircraft missiles.
- Is it likely that the war will eventually stop?
- Now, there is a temporary ceasefire. Today, there were no alarms in the north of the country. There is a temporary establishment of peace. It is not permanent. I consider it wrong to sign a contract with terrorists because these people have never kept their word. I should mention that both "Hezbollah" and Israel want to get that peace on terms favorable to them. Of course, Israel is the firm side and will never yield to "Hezbollah." Giving place to the urgings of France and the USA, they will make some concessions, but they will not withdraw the troops from Lebanon for the time being.