«ԱՄՆ-ի հակառակ ուղղությունները Ուկրաինայում և Միջին Արևելքում». Գանտահարյան
- Առաջին հայացքով նկատելի է՝ Բայդենն իշխանությունը հանձնելուց առաջ փորձում է սրել և գրեթե զրոյացնել Ուկրաինա- ՌԴ համաձայնությունը։ Սրա զուգահեռ նկատվում է Բայդենի իշխանության կողմից հրադադարի հաստատման ուղղությամբ ակտիվ դիվանագիտություն։ Երկու տարածշրջաններում ԱՄՆ-ը կիրառում է հակառակ ուղղությամբ արտաքին քաղաքականություն։ Կարծում եմ, որ այս միտումնային գործընթացները ավելի շուտ կախված են ԱՄՆ խորքային պետության ինստիտուտներից՝ ազգային անվտանությթան խորհուրդ, պենդագոն, արտաքին հետախուզություն և նմանատիպ կառույցներ։ Իրավիճակը սրելու քայլ է առնվում ԱՄՆ-ի կողմից ՌԴ-ի ուղղությամբ։
- ՌԴ -ն «Օրեշնիկ» համակարգով հարվածեց Դնեպրի գործարանին։ Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանն այսուհետ իրեն իրավունք է վերապահում զենք կիրառել այն երկրների թիրախների դեմ, որոնք թույլ են տալիս իրենց զենքն օգտագործել ռուսական թիրախների դեմ։ Նրա այս հայտարարությունը ու՞մ է ուղղված։
- Միջին հեռահարության հրթիռներ, միջմայրցամաքային հրթիռներ, միջուկային հայեցակարգի փոփոխություն և նման տարողունակ թեմաների շուրջ հայտարարություններն ու արված որոշ քայլերը խոսում են պատերազմի նոր շրջափուլի նախադրյալների մասին։ Այս բոլորը ուղերձներ են, որ կարող է նոր էսկալացիա գրանցել որոշակի անկանխատեսելիությամբ։ Կա իհարկե տրամաբանություն, որ նման քայլերը կամ սպառնալիքները կարող են նաև ունենալ զսպիչ գործոնի հանգամանք։ Այս դեպքում դժվար է եզրակացնելը, թե ի՞նչ ուղղությամբ են գնում իրադարձությունները։ Պարզն է այն է, որ պատերազմը թևակոխում է նոր շրջափուլ։
- Այն երկրները, մասնավորապես ԱՄՆ-ը, որն օգնում է Ուկրաինային, արդյո՞ք Պուտինի այս հայտարարությունը լսելով կշարունակի աջակցությունը՝ ավելի խորացնելով պատերազմը, թե հնարավոր է այլ զարգացումներ լինեն։
- Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի ռազմավարությունը ՌԴ-ի ներգրավված պահելն է երկարատև մաշեցնող պատերազմի մեջ և ոչ թե միանգամից բաց և վերջակետ գրանցող պատերազմի։ Աշխարհակարգը հատկանշվում է կենտրոնացած, տեղայնացված արդի աշխարհամարտի տարբերակով։ Մեծ հաշվով Ուկրաինայի պատերազմը ԱՄՆ-ՌԴ պրոքսի պատերազմի տարբերակ է, որ եթե մի կողմից ներգրավում է արևմտյան այլ երկրների՝ զինուժի, ֆինանսի օժանդակության առումով, մյուս կողմից Հյուսիսային Կորեայի և այլ երկրների՝ ռազմական տեսքով։
- Ձեր տպավորությամբ մինչև ու՞ր կարող է գնալ կողմերը՝ Պուտինը և Զելենսկին։ Արդյոք միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների կիրառումից հետո հաջորդ քայլը չի լինելու միջուկային զենքով հարվածելը։
- Միջուկայինի օգտագրծման հավանականությունը չի բացառվում։ Դա արդեն ենթադրում է հատել բոլոր կարմիր գծերը։ Երաշխիք չկա, որ միջուկայինը միակողմանի աշխատի։ Դեպքերի զարգացման նման սցենար կարող է հանգել ինքնաոչնչացման արդյունքների։ Սակայն դրա համար կան այլ հանգամանքներ, որոնք ռազմական ստատուս քվոյի շարունակման մասին են խոսում։ Անգամ ստատուս քվոն բոլորվին այլ համապատկեր է ձևավորել։ ՆԱՏՕ-ն հասել է ՌԴ-ի սահմաններ։
- Իսկ տեսնու՞մ եք հանգուցալուծում այս իրավիճակում, ինչպիսի՞ հանգուցալուծում է հնարավոր։
- Առ այս պահը ընթացքը համոզում է, որ պատերազմը մաշեցնող, հիբրիդային, սողացող, մեկ-մեկ հեռահար հարվածներով տարողունակ տեսքով շարունակվելու է։ Առնվազն մինչև հունվարի կես կամ ԱՄՆ նոր նախագահի պաշտոնավարման մեկնարկ։ Դրանից հետո էլ կարող է նույն կշռով շարունակվել։

"Opposite US directions in Ukraine and the Middle East." Gantaharyan
- At first glance, it is noticeable that before handing over the power, Biden is trying to aggravate and almost nullify the Ukraine-Russia agreement. Parallel to this, there is an active diplomacy by the Biden government in the direction of establishing a ceasefire. In both regions, the US applies foreign policy in the opposite direction. These intentional processes depend on the institutions of the US deep state: the National Security Council, the Pentagon, foreign intelligence, and similar structures. The USA is taking a step towards escalating the situation in the direction of Russia.
- The Russian Federation hit the Dnipro plant with the "Oreshnik" system. Putin announced that Russia reserves the right to use weapons against the targets of countries that allow their guns to be used against Russian targets. To whom is this statement of his addressed?
- Medium-range missiles, intercontinental missiles, changes in the nuclear concept, and some of the statements and steps taken on such capacious topics speak of the prerequisites for a new round of war. All these messages may register a new escalation with a certain unpredictability. Of course, there is a logic that such steps or threats can also have a deterrent factor. In this case, it is difficult to conclude the events' direction. What is clear is that the war is entering a new phase.
- Will those countries, in particular the USA, which is helping Ukraine, hear Putin's statement and continue their support, deepening the war, or will there be other developments?
- The strategy of the USA is to keep Russia engaged in a long-term attrition war and not in an open and ending war at once. A centralized, localized version of modern world warfare characterizes the world system. By and large, the war in Ukraine is a variant of the US-Russian proxy war, which, on the one hand, involves other Western countries in terms of military and financial support, and on the other hand, North Korea and other countries in the military form.
- In your opinion, how far can the parties, Putin and Zelensky, go? After the use of intercontinental ballistic missiles, the next step will not be to strike with nuclear weapons.
- The possibility of using nuclear power is not excluded. It already implies crossing all the red lines. Nuclear will only work if it is not guaranteed. Such a scenario of the development of cases can lead to self-destruction results. However, other circumstances for this speak of continuing the military status quo. Even the status quo has formed a completely different panorama. NATO has reached the borders of Russia.
- And do you see a solution in this situation? What kind of solution is possible?
- At this point, the process is convincing that the war will continue in a grueling, hybrid, creeping, one-by-one, long-range strike-capable form, at least until the middle of January or the beginning of the term of office of the new US president. After that, it can continue with the same weight.