«Բրյուսելյան եռակողմը տնտեսական տարազով աշխարհաքաղաքական առաջադրանքներ է գրանցել». Գանտահարյան
- Թուրքիայի ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը, հայտարարեց, որ այն հակասում է չեզոքության սկզբունքին, որը պետք է լինի տարածաշրջանային վեճերը լուծելու հիմքը։ Անկարան կոչ է անում 3-րդ երկրներին՝ հաշվի առնել տարածաշրջանի առանձնահատկությունները և հավասար դիրքորոշում պահպանել կողմերի նկատմամբ։ Ձեր կարծիքով՝ ինչու՞ են Թուրքիան և Ադրբեջանը, նաև՝ Ռուսաստանը, անհանգստացել Փաշինյան-Բլինքեն-Լայեն հանդիպումից՝ հատկապես, որ այս հանդիպման նպատակը տնտեսական բաղադրիչն էր։
- Կարծում եմ՝ Անկարայի չեզոքության խորհուրդները շատ պարզ տրամաբանությամբ ընկալելի չեն լինի։ Թուրքիան ի՛նքը չէ, որ պիտի խոսի չեզոքությունից։ Թուրքիան աջակցել է, դրդել, հրահրել պատերազմը։ Առանց Թուրքիայի ներգրավվածության՝ Ադրբեջանը դժվար թե կարողանար հասնել ռազմական այս արդյունքներին։ Թուրքիա-Ռուսաստան-Ադրբեջան անհանգստությունը ակնկալելի է՝ թեկուզ տնտեսական բաղադրիչով բացատրվող բրյուսելյան եռակողմով։ Տնտեսության դիֆերսիֆիկացումը համազոր է ՌԴ-ի կախյալությունից դուրս գալուն․ տնտեսություն զարգացնելը ներառում է, բնականաբար, նաև ռազմական բյուջե, ինչը երեք երկրների համար էլ անհանգստացնող ազդակ է։ Աշխարհաքաղաքական ներկա դրույթները նկատելիս՝ հստակ է, որ եռակողմի տարազը, տնտեսական լինելով հանդերձ, ըստ էության ռազմավարական և աշխարհաքաղաքական առանցքներ են։
- ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատվիրակության ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև դաշնակցային հարաբերությունների մասին» Շուշիի հռչակագրի համաձայն՝ Թուրքիան Ադրբեջանին կցուցաբերի ցանկացած տեսակի աջակցություն։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելն այսօր ոչ մի օգուտ չի տա ոչ Հայաստանին, ոչ տարածաշրջանին։ Որքանով են թուրքական կողմից հնչող հայտարարությունները ընկալելի միջազգային հանրությանը, և արդյո՞ք նման հայտարարությունները սպառնալիքներ չեն՝ ուղղված Հայաստանին։
- Այո, անվտանգության առումով լուրջ սպառնալիքներ են։ Շուշիի հռչակագիրը արդեն սպառնալիքների հայեցակարգ է՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ագրեսիայի համաձայնեցված փաստաթուղթ։ Սակայն, միաժամանակ, կան զսպիչ գործոններ, հակակշռող կողմեր։ Դրա համար էլ, օրինակ, Սյունիքի անցքը չի բացվում։ Այլապես, երբ թե՛ Բաքուն, թե՛ Անկարան և թե՛ Մոսկվան համաձայն են, որ Սյունիքի անցքը աշխատի, բայց առ այս պահը չի աշխատում, դա ենթադրում է, որ այլ կողմեր չեն թույլատրում։ Սպառնալիքների դիմաց կան զսպիչ գործոններ։ Հակակշիռ քայլերով հատկանշված աշխարհաքաղաքական մրցապայքար է գնում տարածաշրջանում, ընդ որում՝ մեր երկրում։
- Ռուսական կողմից էլ հայտարարում են, թե Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները փաստացի հասել են ուղիղ առճակատման մակարդակի: Ի՞նչ եք կարծում՝ այս առճակատումը հնարավո՞ր է մոտ ապագայում վերաճի նոր ռազմական գործողությունների, պատերազմի։
- ՆԱՏՕ-ՌԴ կամ Արևմուտք-ՌԴ պրոքսի պատերազմական գործողությունները չեն բացառվում։ Հիբրիդային ընդհանուր պատերազմ է՝ տնտեսական, դիվանագիտական, տեղեկատվական և ռազմական բաղադրիչներով։ Լայնամասշտաբ նոր պատերազմ, կարծում եմ, չի բռնկվի։ Բայց Ուկրաինայում կշարունակվի ռազմական բախումների գործընթացը։ Այդ ուղղությամբ, եթե լինի հրադադար, դա կառաջնորդի որոշակի թայմ-աութի և տեղի կտա վերահաշվարկների։ Բայց դեռևս այդ հանգրվանում չեն գործընթացները։
- Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա հարձակմանը պատասխանելու՝ Թեհրանի սպառնալիքների վերաբերյալ հայտարարել է, որ Իսրայելը կարող է պաշտպանել իրեն։ Ի՞նչ զարգացումներ կլինեն այս առնչությամբ։ Նեթանյահուն կլսի՞ Բայդենի հորդորը և կդադարեցնի՞ կրակը Գազայում։
- Իսրայելյան վարչակարգի ուղղությամբ սեղմվում է օղակը։ ԱՄՆ-ն տոնայնության փոփոխություն է գրանցում Իսրայելի հետ խոսելիս։ Սա, ընդհանրապես, տարածաշրջանում Իսրայելի դերի վերանայման մասին է խոսում։ Առ այս պահը Թել–Ավիվը պատերազմը չի հաղթել և չի լուծել իր անվտանգային խնդիրները։ Դա պայմանավորված չէ միայն Իսրայել - Համաս հարաբերակցությամբ։ Միջազգային այլ ուժեր գծել են սահմաններ, կարմիր գծեր, և Նեթանյահուի կառավարությանը չի թույլատրվում հատել այդ գծերը։

"Brussels tripartite registered geopolitical tasks in an economical costume." Gantaharyan
- The Turkish Foreign Ministry, referring to the tripartite meeting in Brussels, stated that it contradicts the principle of neutrality, which should be the basis for resolving regional disputes. Ankara calls on the 3rd countries to consider the region's peculiarities and maintain an equal position with the parties. In your opinion, why are Turkey, Azerbaijan, and Russia worried about the Pashinyan-Blinken-Laye meeting, especially since the purpose of this meeting was the economic component?
- Ankara's neutrality advice will not be understandable with elementary logic. Turkey is not the one to talk about neutrality. Turkey supported, instigated, and incited the war. Without the involvement of Turkey, Azerbaijan could hardly achieve these military results. Turkey-Russia-Azerbaijan anxiety is expected, even with the Brussels trilateral explained by the economic component. Diversification of the economy is equivalent to getting out of Russia's dependence. The development of the economy naturally also includes the military budget, which is a disturbing impulse for all three countries. When observing the current geopolitical provisions, the tripartite outfits, while being economic, are essentially strategic and geopolitical axes.
- Mevlut Cavusoglu, head of the Turkish National Assembly delegation to NATO, stated that according to Shushi's declaration, "On alliance relations between Azerbaijan and Turkey," Turkey will provide any support to Azerbaijan. According to him, providing military support to Armenia today will not benefit either Armenia or the region. To what extent are the statements made by the Turkish side understandable to the international community, and are such statements not threats to Armenia?
- Yes, they are serious security threats. Shushi's declaration is already a concept of threats, an agreed document of Turkish-Azerbaijani tandem aggression. However, simultaneously, there are restraining factors and counterbalancing aspects. That is why, for example, the hole in Syunik does not open. Alternatively, when both Baku, Ankara, and Moscow agree that the Syunik tunnel should work, but it is not working at the moment, it implies that other parties do not allow it. There are deterrents to the threats. A geopolitical competition characterized by counterbalancing steps is happening in the region and our country.
- On the Russian side, they announced that the relations between Russia and NATO had reached a confrontation. What do you think? Is this confrontation possible to escalate into new military operations or a war shortly?
- NATO-Russia or West-Russia proxy war operations are not excluded. It is a hybrid general war with economic, diplomatic, information, and military components. A new large-scale war will not break out. However, the process of military conflict will continue in Ukraine. In that direction, if there is a ceasefire, it will lead to a certain time-out and allow recounts. However, the process has not yet reached that point.
- Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stated that Israel can defend itself in response to Tehran's threats to attack the Iranian consulate in Damascus. What developments will there be in this regard? Will Netanyahu listen to Biden's appeal and stop the fire in Gaza?
The circle is tightening in the direction of the Israeli regime. The USA is changing its tone when talking to Israel. This, in general, speaks of a review of Israel's role in the region. Until now, Tel-Aviv has not won the war and has not solved its security problems. This is not due only to the Israel-Hamas ratio. Other international powers have drawn borders and red lines, and the Netanyahu government cannot cross those lines.