ԿԲ-ն խորքային ուսումնասիրություններ է անում 3-4 բանկում. հայտարարել է ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նա անդրադարձել է զեղծարարության զոհ դարձած քաղաքացիների վարկային խնդիրներին. «Այն մարդիկ, որոնք վարկային պրոդուկտների խնդիր են ունեցել ու պիտի վճարեն, զեղծարարության զոհ են դարձել, այդ մարդկանց վարկերը սառեցված են։ Տարբեր բանկերում՝ տարբեր ժամկետներով։ Բանկ կա՝ 2 տարով է սառեցրել, բանկ կա՝ 5 տարով, կախված, թե քրեական գործերն ինչ ընթացք կստանան, բայց այս պահի դրությամբ սառեցրել են, որպեսզի հավելյալ ներվ չմտնի այս հարաբերությւոնների մեջ, մինչև հասկանանք՝ ով ինչով է զբաղվում»,- նշել է Գալստյանը՝ տեղեկացնելով, որ դա թողնված է բանկերի հայեցողությանը։
Հիշեցնենք, որ մի շարք քաղաքացիներին վերջին շրջանում բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում՝ պահանջելով լուծել զեղծարարության զոհ դարձած քաղաքացիների վարկերի հարցը։

«Кредиты жертв мошенничества заморожены». Мартин Галстян
Центральный банк проводит глубокие исследования в 3-4 банках, заявил председатель ЦБ Мартин Галстян.
Он коснулся проблем с кредитами граждан, ставших жертвами мошенничества: «Те люди, у которых были проблемы с кредитными продуктами и которые должны были их оплачивать, стали жертвами мошенничества, их кредиты заморожены. В разных банках — на разные сроки. Есть банк, который заморозил на 2 года, есть — на 5 лет, в зависимости от того, как будут развиваться уголовные дела, но на данный момент они заморожены, чтобы не возникало дополнительных сложностей в этих отношениях, пока мы не разберемся, кто чем занимается», — отметил Галстян, уточнив, что это оставлено на усмотрение банков.
Напомним, что в последнее время ряд граждан проводили акции протеста, требуя решить вопрос с кредитами жертв мошенничества.