Nestlé-ն և այլ խոշոր ընկերություններ մեղմում են գնաճը ԱՄՆ-ում
Կենցաղային ապրանքներ և փաթեթավորված սննդամթերք արտադրող մի շարք ընկերություններ ԱՄՆ-ում սկսում են զսպել գների աճը։
Վերջին ամիսներին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մի շարք երկրների նկատմամբ սահմանել է լայնածավալ մաքսատուրքեր, ինչը տնտեսագետների շրջանում մտահոգություն է առաջացրել՝ հնարավոր ռեցեսիայի և հումքի ու կոմունալ ծառայությունների գների բարձրացման կապակցությամբ։
Երկուշաբթի օրը նախագահ Թրամփը հանդիպել է խոշոր մանրածախ առևտրային ցանցերի ներկայացուցիչների՝ այդ թվում՝ Walmart-ի և Target-ի ղեկավարների հետ՝ քննարկելու մաքսատուրքերի ազդեցությունը ներմուծվող ապրանքների գների վրա։
«Վերջին քաղաքական և տնտեսական որոշումները թուլացրել են արդեն իսկ անկայուն սպառողական վստահությունը»,– այսօր լրագրողներին հայտնել է Nestlé-ի գործադիր տնօրեն Լորան Ֆրեյշը։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունն ԱՄՆ-ում՝ իր ամենամեծ շուկայում, գները նվազեցրել է մեկ տոկոսով։
«Գնագոյացման հարցում մենք պետք է հաշվի առնենք ոչ միայն ծախսերը, այլ նաև հաճախորդների, սպառողների ու մրցակիցների արձագանքը։ Մենք փորձում ենք սահմանել այնպիսի գներ, որոնք թույլ կտան պահպանել ֆինանսական կայունությունը՝ միաժամանակ չկորցնելով սպառողների վստահությունը»,– հավելել է նա։
Dove ապրանքանիշով օճառ արտադրող Unilever-ը, որն էլ իր հերթին հրապարակել է վերջին եկամուտները, նշել է, որ Հյուսիսային Ամերիկայում նկատվում է «սպառողական տրամադրությունների անկում»։ Ընկերությունն այդ տարածաշրջանում գները բարձրացրել է ընդամենը 2.1 տոկոսով։

Ряд компаний, производящих товары повседневного спроса и фасованные продукты питания в США, начинают сдерживать рост цен.
В последние месяцы президент США Дональд Трамп ввел масштабные пошлины на товары из ряда стран, что вызвало обеспокоенность среди экономистов из-за возможной рецессии и роста цен на сырье и коммунальные услуги.
В понедельник Трамп провел встречу с представителями крупных розничных сетей, включая руководителей Walmart и Target, чтобы обсудить влияние пошлин на цены импортных товаров.
«Последние политические и экономические решения еще больше подорвали и без того нестабильное доверие потребителей», — заявил сегодня журналистам генеральный директор Nestlé Лоран Фрейш.
По его словам, компания снизила цены на 1% в США — своем крупнейшем рынке.
«При ценообразовании мы должны учитывать не только издержки, но и реакцию клиентов, потребителей и конкурентов. Мы стараемся устанавливать такие цены, которые позволят сохранить финансовую стабильность, не теряя при этом доверия потребителей», — добавил он.
Unilever — производитель мыла под брендом Dove, который также опубликовал отчет о доходах, — отметил «снижение потребительских настроений» в Северной Америке. Компания повысила цены в этом регионе всего на 2,1%.