Nestlé-ն և այլ խոշոր ընկերություններ մեղմում են գնաճը ԱՄՆ-ում
Կենցաղային ապրանքներ և փաթեթավորված սննդամթերք արտադրող մի շարք ընկերություններ ԱՄՆ-ում սկսում են զսպել գների աճը։
Վերջին ամիսներին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մի շարք երկրների նկատմամբ սահմանել է լայնածավալ մաքսատուրքեր, ինչը տնտեսագետների շրջանում մտահոգություն է առաջացրել՝ հնարավոր ռեցեսիայի և հումքի ու կոմունալ ծառայությունների գների բարձրացման կապակցությամբ։
Երկուշաբթի օրը նախագահ Թրամփը հանդիպել է խոշոր մանրածախ առևտրային ցանցերի ներկայացուցիչների՝ այդ թվում՝ Walmart-ի և Target-ի ղեկավարների հետ՝ քննարկելու մաքսատուրքերի ազդեցությունը ներմուծվող ապրանքների գների վրա։
«Վերջին քաղաքական և տնտեսական որոշումները թուլացրել են արդեն իսկ անկայուն սպառողական վստահությունը»,– այսօր լրագրողներին հայտնել է Nestlé-ի գործադիր տնօրեն Լորան Ֆրեյշը։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունն ԱՄՆ-ում՝ իր ամենամեծ շուկայում, գները նվազեցրել է մեկ տոկոսով։
«Գնագոյացման հարցում մենք պետք է հաշվի առնենք ոչ միայն ծախսերը, այլ նաև հաճախորդների, սպառողների ու մրցակիցների արձագանքը։ Մենք փորձում ենք սահմանել այնպիսի գներ, որոնք թույլ կտան պահպանել ֆինանսական կայունությունը՝ միաժամանակ չկորցնելով սպառողների վստահությունը»,– հավելել է նա։
Dove ապրանքանիշով օճառ արտադրող Unilever-ը, որն էլ իր հերթին հրապարակել է վերջին եկամուտները, նշել է, որ Հյուսիսային Ամերիկայում նկատվում է «սպառողական տրամադրությունների անկում»։ Ընկերությունն այդ տարածաշրջանում գները բարձրացրել է ընդամենը 2.1 տոկոսով։

Nestlé and other major companies mitigate inflation in the US
Several U.S. companies that make household goods and packaged foods are starting to curb price increases.
In recent months, U.S. President Donald Trump has imposed sweeping tariffs on several countries, raising concerns among economists about a possible recession and rising prices for raw materials and utilities.
On Monday, President Trump met with executives from major retailers, including Walmart and Target, to discuss the impact of tariffs on imported goods.
"Recent political and economic decisions have weakened fragile consumer confidence," Nestle CEO Laurent Frech told reporters today.
According to him, the company has reduced prices by one percent in the United States, its largest market.
"When it comes to pricing, we have to consider costs and the reaction of customers, consumers, and competitors. "We are trying to set prices that will allow us to maintain financial stability without losing consumer confidence," he added.
Unilever, the maker of Dove-branded soap, also reported its latest earnings. The company said it was seeing "a decline in consumer sentiment" in North America. The company raised prices in the region by just 2.1 percent.