Եվրատեսիլ 2026-ի անցկացման համար պայքարում են Վիեննան և Ինսբրուկը
Ավստրիայի հանրային հեռարձակող ORF-ը պաշտոնապես հայտնել է, որ Վիեննան և Ինսբրուկը հանդիսանում են 2026 թվականի Եվրատեսիլի 70-րդ հոբելյանական մրցույթի անցկացման հիմնական թեկնածու քաղաքները:
ORF-ի գլխավոր տնօրեն Ռոլանդ Վայսմանն ընդգծել է, որ երկու քաղաքն էլ ներկայացրել են գրավիչ հայտեր՝ առաջարկելով բարենպաստ պայմաններ համաշխարհային ամենամեծ հեռուստատեսային շոուի կազմակերպման համար։ Հյուրընկալող քաղաքը կհայտարարվի ս.թ. օգոստոսի երկրորդ կեսին։
Հիշեցնենք, որ Ավստրիան մասնակցում է Եվրատեսիլին 1957 թվականից և երկու անգամ դարձել է հաղթող։  2025 թվականի մրցույթում հաղթել է JJ-ը՝ Wasted Love երգով։

Vienna and Innsbruck are competing to host Eurovision 2026
Austrian public broadcaster ORF has officially announced that Vienna and Innsbruck are the leading candidates to host the 70th anniversary Eurovision Song Contest in 2026.
ORF Director General Roland Weissmann stressed that both cities have submitted attractive bids, offering favorable conditions for organizing the world's largest television show. The host city will be announced in the second half of August this year.
Recall that Austria has participated in the Eurovision Song Contest since 1957 and has won the competition twice. JJ won the 2025 contest with the song Wasted Love.