17 տարվա դատավարությունից հետո Հունաստանը Մեծ Բրիտանիայից կվերադարձնի իր ազգային հարստությունները
Հունաստանն ավարտել է դատական ​​պայքարը բրիտանացի արտ-դիլեր Ռոբին Սայմսի հետ ու կարողացել վերականգնել գողացված հարյուրավոր հնագույն արտեֆակտներ:
«Մեծ Բրիտանիայից Հունաստան կվերադառնա նաև  երիտասարդ Ալեքսանդր Մակեդոնացու բրոնզե արձանը», - ասել է երկրի մշակույթի և սպորտի նախարար Լինա Մենդոնին։
Ռոբին Սայմսի հավաքածուն պարունակում է հնագույն արվեստի հազարավոր առարկաներ, որոնք ապօրինաբար վերցվել են պեղումների ժամանակ և պահվել տարբեր երկրներում։ Աթենքը կարծում է, որ Սայմսն առանցքային դեր է խաղացել միջազգային հանցավոր ցանցում, որն զբաղվում էր հնությունների առևտրով:

После 17 лет судебных тяжб Греция получит обратно свои национальные сокровища из Великобритании
Греция завершила судебную тяжбу с британским арт-дилером Робином Саймсом и сумела вернуть сотни украденных древних артефактов.
«Бронзовая статуя молодого Александра Македонского также вернется в Грецию из Великобритании», — заявила министр культуры и спорта страны Лина Мендони.
Коллекция Робина Саймса содержит тысячи предметов древнего искусства, которые были незаконно раскопаны и хранились в разных странах. Афины считают, что Саймс играл ключевую роль в международной преступной сети, занимающейся торговлей древностями.