17 տարվա դատավարությունից հետո Հունաստանը Մեծ Բրիտանիայից կվերադարձնի իր ազգային հարստությունները
Հունաստանն ավարտել է դատական ​​պայքարը բրիտանացի արտ-դիլեր Ռոբին Սայմսի հետ ու կարողացել վերականգնել գողացված հարյուրավոր հնագույն արտեֆակտներ:
«Մեծ Բրիտանիայից Հունաստան կվերադառնա նաև  երիտասարդ Ալեքսանդր Մակեդոնացու բրոնզե արձանը», - ասել է երկրի մշակույթի և սպորտի նախարար Լինա Մենդոնին։
Ռոբին Սայմսի հավաքածուն պարունակում է հնագույն արվեստի հազարավոր առարկաներ, որոնք ապօրինաբար վերցվել են պեղումների ժամանակ և պահվել տարբեր երկրներում։ Աթենքը կարծում է, որ Սայմսն առանցքային դեր է խաղացել միջազգային հանցավոր ցանցում, որն զբաղվում էր հնությունների առևտրով:

After 17 years of litigation, Greece will get back its national treasures from Great Britain
Greece has ended its legal battle with British art dealer Robin Symes and managed to recover hundreds of stolen ancient artifacts.
"The bronze statue of the young Alexander the Great will also return to Greece from Great Britain," said Lina Mendoni, the Minister of Culture and Sports of the country.
The Robin Symes collection contains thousands of ancient art objects that were illegally excavated and stored in various countries. Athens believes that Symes played a key role in an international criminal network involved in the antiquities trade.