ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեն տեղեկացնում է, որ BBC պարբերականի կողմից ստեղծված Sunrise in Armenia ֆիլմն այս պահին զբաղեցնում է 7-րդ հորիզոնականն աշխարհի լավագույն զբոսաշրջային ֆիլմերի ցուցակում՝ ըստ հեղինակավոր CIFFT (Միջազգային զբոսաշրջային ֆիլմերի կոմիտե) փառատոնի ընթացիկ քվեարկության։
«Այս կարևոր միջազգային հարթակում Հայաստանը ներկայանում է իր գեղատեսիլ բնությամբ, հարուստ մշակույթով և յուրահատուկ գրավչություններով։ Քվեարկությունը շարունակվում է մինչև տարվա վերջ:
Դուք ևս կարող եք ձեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի ճանաչման գործում՝ դիտելով, տարածելով և քվեարկելով ֆիլմի օգտին։ Քվեարկելու համար անցեք հետևյալ հղումով»,-հայտնում է կոմիտեն։

A film about Armenia is among the best
The Tourism Committee of the Republic of Armenia is pleased to inform that the film "Sunrise in Armenia," created by the BBC, is currently ranked 7th in the list of the world's best tourism films, according to the current voting of the prestigious CIFFT (Committee for International Tourism Films) festival.
"At this critical international platform, Armenia is presented with its picturesque nature, rich culture, and unique attractions. Voting continues until the end of the year.
You can also contribute to the recognition of Armenia by watching, sharing, and voting for the film. To vote, follow the link below," the committee announced.