Հայաստանը անիմացիոն ֆիլմարտադրության իր փորձով կարող է  գրավիչ դառնալ եվրոպական շուկայում
«ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային 16-րդ փառատոնին այս տարի առաջին անգամ միացած Իսպանիայի Թագավորության դեսպանությունը լիահույս է շարունակելու և խորացնելու համագործակցությունը փառատոնի հետ։
Փառատոնի շրջանակում հոկտեմբերի 25-ին Մալյան թատրոնում տեղի է ունեցել «Անիմացիա Իսպանիայից. «Նոր հեռանկարներ» խորագրով Ժամանակակից իսպանական կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի ծրագիրը, որն իր մեջ ներառում էր տարբեր ժամանակակից կարճամետրաժ ֆիլմեր՝ ստեղծված տարբեր ոճերով և վիզուալ լուծումներով։
Իսպանիայի Թագավորության դեսպանության Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քրիստինա Կոնեսա Սանչոն ծրագրի բացմանը հայտարարեց, որ իսպանական անիմացիոն ֆիլմերի ոլորտը զարգացման կարևոր փուլ է թևակոխել, ընդհուպ՝ Օսկար մրցանակաբաշխանությանը նոմինացվելը, ինչը տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու շատ լավ պահ և առիթ է։ «Հայաստանը մեզ համար գրավիչ ուղղություն է․ այստեղ կարող ենք կիսվել մեր փորձով ու գիտելիքներով, բայց նաև սովորել հայկական փորձից»,-ասաց Քրիստինա Կոնեսա Սանչոն։
Այս ուղղությամբ Փառատոնն արդեն իսկ գործուն քայլեր իրականացրել է. հայկական «ՌեԱ»-ն և իսպանական NEXT Lab Generation-ը այս տարվա հունիսին համագործակցության հուշագիր են ստորագրել ֆրանսիական հեղինակավոր Անսի (ANNECY) միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի ժամանակ։ NEXT Lab Generation-ն անիմացիայի, վիրտուալ իրականության, վիդեոխաղերի, թվային կոնտենտի ոլորտներում  փորձարկումների և նորարար տեխնոլոգիական գործիքների ներդրման հարթակ է, որը միավորում  է արվեստն ու տեխնոլոգիաները։ Այն իրականացնում է աշխատարաններ, մասնագիտական միջոցառումներ, վարպետաց  դասեր, դասընթացներ, կոնֆերանսներ և ուսումնասիրություններ՝  նպատակ  ունենալով  զարգացնել տեսաձայնային բովանդակությունը նորագույն տեխնոլոգիաների՝ VR-ի, AR-ի, AI-ի ու XR-ի կիրառմամբ։
«Որպես անիմացիայի ոլորտի տարածաշրջանային առաջատար փառատոն՝ «ՌեԱ»-ն անչափ կարևորում է միջազգային գործընկերությունը։ Մենք հարթակ ենք տարբեր երկրների անիմացիոն ոլորտների կամրջման, փորձի փոխանակման և երկուստեք մասնագետների համար նոր ու բացառիկ հնարավորությունների ստեղծման համար։ Եվրոպական երկրները, այդ թվում՝ Իսպանիան, ռազմավարական նշանակության ուղղություն են մեզ համար, քանի որ ունեն անիմացիոն ոլորտի զարգացման յուրօրինակ պատմություն և տեսլական»,-նշեց «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնի հիմնադիր Վրեժ Քասունին։ Նա հավելեց, որ դրա վառ վկայությունն են Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Բելգիայից անիմացիոն ֆիլմերի և մասնագետների ներկայությունը Փառատոնին։
Փառատոնի կարևոր հյուրերից էր Ֆրեդերիկ Վինելը՝ ֆրանսիական CARTOON-ի ներկայացուցիչը, ով պատմեց անիմացիոն ոլորտի մասնագետների համար միջազգային նեթվորքային և համագործակցային միջոցառումներ կազմակերպելու CARTOON-ի փորձի մասին։ Ֆրանսիական հեղինակավոր Անսի անիմացիոն կինոփառատոնի MIFA անիմացիոն շուկայի ղեկավար Վերոնիկ Էկրենազն էլ ներկայացրեց MIFA հարթակն ու այս տարվա ձեռքբերումները։
Կատալոնիայի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի՝ Animac-ի տնօրեն, կուրատոր, պրոդյուսեր Կարոլինա Լոպեզը, ով «ՌեԱ»-ի ավարտական ֆիլմերի ժյուրիի անդամ էր, նկատեց․ «Ես իսկապես սիրում եմ ուսանողական ֆիլմերը, որոնցում անիմացիայի ապագայի զարկերակն է։ Այն բոլոր մտքերը, որ երիտասարդներն ունեն իրենց գլխում և այն նոր էսթետիկան, որ նրանք բերում են իրենց հետ, աննկարագրելի էներգիա է փոխանցում։ Շատ ուրախ եմ, որ ունեցա այդ հաճույքը լինելու ավարտական աշխատանքները գնահատող ժյուրիի կազմում»,-ասաց Կարոլինա Լոպեզը։ Խոսելով իսպանական ֆիլմերի մասին, որոնք ներկայացվեցին հայ հանդիսատեսին փառատոնի շրջանակում՝ նա նշեց, որ իսպանական անիմացիան ունի խորը և հարուստ արմատներ։ «Մենք բերել ենք ինչպես պրեմիերաներ, այնպես էլ մրցանակներ շահած ֆիլմեր, որպեսզի հայ հանդիսատեսը ծանոթանա այն հարուստ ավանդույթներին, որ ունի իսպանական անիմացիան»,-հավելեց Կարոլինա Լոպեսը։
16-րդ «ՌեԱ» փառատոնի ժամանակ ցուցադրված իսպանական ֆիլմերից ամենակարևորը 1950 թվականին ստեղծված «Ժուկով ժամանակով» կատալոնական անիմացիոն գեղարվեստական ֆիլմն էր, որը ճանաչվել է ազգային արժեք։ Ֆիլմի ստեղծմանը մասնակցել են հայտնի կատալոնացի գործիչներ, մտավորականներ, քաղաքական գործիչներ, նկարիչներ, տեխնիկներ, ովքեր աշխատել են ֆիլմը դարձնել կատալոնական կինոյի խորհրդանիշ և անիմացիոն կինոյի հենանիշ։

Armenia can become attractive in the European market with its animation filmmaking experience
The Embassy of the Kingdom of Spain, which joined the 16th International Festival of Animation Films and Painting Art "ReA" for the first time this year, hopes to continue and deepen its cooperation with the Festival.
Within the Festival's framework, on October 25, the Malian Theater hosted the Contemporary Spanish short animated program "Animation from Spain, New Perspectives," which included various contemporary short films created in different styles and visual solutions.
At the opening of the program, Cristina Conesa Sancho, the Charge d'Affaires of the Embassy of the Kingdom of Spain, announced that the field of Spanish animated films has entered a critical stage of development, including being nominated for the Oscar Awards. This is a perfect moment and opportunity to expand cooperation with different countries, including Armenia. "Armenia is an attractive destination for us. Here, we can share our experience and knowledge and learn from the Armenian experience," said Cristina Conesa Sancho.
The Festival has already taken active steps in this direction. Armenian "ReA" and Spanish NEXT Lab Generation signed a memorandum of cooperation in June of this year during the prestigious French Annecy International Animation Film Festival. NEXT Lab Generation is a platform for experimentation and implementation of innovative technological tools in animation, virtual reality, video games, and digital content, uniting art and technology. It conducts workshops, professional events, master classes, courses, conferences, and studies to develop audiovisual content using the latest technologies: VR, AR, AI, and XR.
"As a leading regional animation festival, "ReA" attaches great importance to international partnership. We are a platform for bridging the animation fields of different countries, sharing experiences, and creating new and exclusive opportunities for professionals on both sides. European countries, including Spain, are a destination of strategic importance for us because they have a unique history and vision of developing the animation industry," said Vrej Kassouny, the founder of the "ReA" International Festival of Animation Films and Painting Arts. He added that the presence of animation films and specialists from Spain, France, and Belgium at the Festival proves this.
One of the Festival's important guests was Frederick Vinel, the representative of French CARTOON, who spoke about CARTOON's experience organizing international networking and collaborative events for animation professionals. Véronique Ekrenaz, head of the MIFA animation market of the prestigious French Anse animation film festival, also presented the MIFA platform and this year's achievements.
Carolina López, director, curator, and producer of Animac, the international animated film festival of Catalonia, who was a member of the jury of the "ReA" graduation films, noted: "I like student films, which are the pulse of the future of animation. All the thoughts that young people have in their heads and the new aesthetics they bring with them convey an indescribable energy. I am thrilled that I had the pleasure of being part of the jury evaluating the graduation works," said Carolina Lopez. Speaking about the Spanish films presented to the Armenian audience during the Festival, he noted that Spanish animation has deep and rich roots. "We have brought both premieres and award-winning films so that the Armenian audience can get acquainted with the rich traditions of Spanish animation," added Carolina Lopez.
The most crucial Spanish film shown during the 16th "ReA" festival was the 1950 Catalan animated feature film Once Upon a Time, recognized as a national treasure. Famous Catalan figures, intellectuals, politicians, artists, and technicians participated in the film's creation and worked to make it a symbol of Catalan cinema and a benchmark of animated cinema.