ՉԺՀ «Ֆուցզյան» թանգարանում բացվել է «Հայացք Արարատից» ցուցահանդեսը
Մայիսի 18-ին՝ թանգարանների միջազգային օրը, Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի ցուցանմուշներով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ֆուցզյան նահանգի «Ֆուցզյան» թանգարանում բացվել է «Հայացք Արարատից» ցուցահանդեսը: Այն կազմակերպվել է ըստ «Երևան քաղաքի պատմության թանգարան» ՀՈԱԿ-ի, «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ի և Ֆուցզյան թանգարանի միջև կնքված պայմանագրի. հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
Ներկայացվել են հայկական տարազի, զարդերի, գորգերի և ասեղնագործ առարկաների բնօրինակ բացառիկ նմուշներ, ինչպես նաև Երևանը պատկերող լուսանկարների և 1990-ական թվականներին արված ազգային տարազի կրկնօրինակներ:
Բացմանը  ներկա են գտնվել ՉԺՀ մշակութային արժեքների պետական բյուրոյի ղեկավար, ազգային մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարի տեղակալ Լի Կունը, Ֆուցզյան նահանգի հանրահռչակման բաժնի ղեկավար Չժան Յանը, Ֆուցզյան նահանգի մշակութային արժեքների բյուրոյի ղեկավար, մշակույթի և զբոսաշրջության նահանգային վարչության պետի տեղակալ Ֆու Քիշենգը։ Ցուցահանդեսին ներկա են եղել նաև ՀՀ վարչապետի օգնական Հակոբ Աբրահամյանը, «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոնի» նախագահ Արմեն Մխիթարյանը, Երևանի պատմության թանգարանի ներկայացուցիչներ Լուսինե Ամիրջանյանը և համակարգող Գևորգ Օրբելյանը, Չինաստանի տարբեր թանգարանների ներկայացուցիչներ և հյուրեր: Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի վերոհիշյալ հավաքածուներն առաջին անգամ են ցուցադրվում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում:
Ցուցահանդեսը կարևորվում է նաև այն պատճառով, որ Ֆուցզյան թանգարանը, «Հայացք Արարատից» ցուցադրությամբ, ընտրվել է Չինաստանի թանգարանների միջազգային օրվա միջոցառումների անցկացման կենտրոն:
Ցուցահանդեսը գործելու է երկու ամիս՝ մայիսի 18-ից հուլիսի 18-ը ընկած ժամանակահատվածում, ինչը չինացի այցելուին հնարավորություն կտա ծանոթանալու ոսկեթել բանվածքով 19-րդ դարի տարազի համալիրներին, նրբագեղ ասեղնակարերով դեկորատիվ ծածկոցներին, կատարման բարձր տեխնիկայով ու հարուստ զարդանախշերով արծաթյա զարդերին, որոնք ընդգծում են հայ մարդու գեղագիտական ճաշակն ու գույների նուրբ զգացողությունը:

The "View from Ararat" exhibition was opened in the "Fujian" Museum of the People's Republic of China
On May 18, the International Day of Museums, the "View from Ararat" exhibition was opened in the "Fujian" Museum of the Fujian Province of the People's Republic of China with the History Museum of Yerevan exhibits. It was organized according to the agreement signed between "Yerevan City History Museum" ANC, "Armenian-Chinese Partnership Center" NGO, and Fujian Museum. Yerevan Municipality informs.
Original and exclusive samples of Armenian costumes, jewelry, carpets, and embroidered items, photographs depicting Yerevan, and replicas of national costumes taken in the 1990s were presented.
The opening was attended by Li Kun, head of the PRC State Bureau of Cultural Assets, deputy minister of national culture and tourism; Zhang Yang, head of the Popularization Department of Fujian Province; Fu Qisheng, director of the Fujian Province Cultural Assets Bureau, deputy head of the Provincial Department of Culture and Tourism. Assistant to the RA Prime Minister Hakob Abrahamyan, President of the "Armenian-Chinese Partnership Center" Armen Mkhitaryan, representatives of Yerevan History Museum Lusine Amirjanyan and coordinator Gevorg Orbelyan, representatives of various Chinese museums and guests were also present at the exhibition. The collections above of the History Museum of Yerevan are being exhibited for the first time in the People's Republic of China.
The exhibition is also important because the Fujian Museum, with the "View from Ararat" exhibition, was chosen as the center for holding the International Museum Day of China events.
The exhibition will be open for two months, from May 18 to July 18, which will allow the Chinese visitor to get acquainted with the complexes of 19th-century costumes with gold threads, decorative blankets with exquisite embroidery, silver jewelry with high-performance techniques, and rich ornaments, which emphasize the Armenian culture: A person's aesthetic taste and refined sense of colors.