Հոկտեմբերի 18-ից 21-ը Հնդկաստանի քաղաք Նյու Դելիում կայացավ Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպության՝ Ինտերպոլի Գլխավոր ասամբլեայի 90-րդ վեհաժողովը: Վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին 174 երկրների 700-ից ավելի ներկայացուցիչներ:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին բացման խոսքում կարևորեց միջազգային մակարդակով հանրության անվտանգությանն ուղղված ջանքերն ու համագործակցությունը:
Ինտերպոլի Գլխավոր ասամբլայի 90-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին ՀՀ ոստիկանության պատվիրակությունը ներկայացված էր ի դեմս ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ պետ, ոստիկանության գնդապետ Նարինե Հակոբյանի: Վեհաժողովի շրջանակում նա հանդիպումներ ունեցավ Ինտերպոլի Գլխավոր քարտուղար Յուրգեն Շտոքի, կազմակերպության այլ ներկայացուցիչների, մի շարք անդամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ, որոնց հետ քննարկվեցին ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Միջազգային հանցավորության դեմ պայքարում հիմնական քննարկման թեմաներն ընդգրկուն էին՝ ֆինանսական հանցագործությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքար, կիբեռհանցավորություն, երեխաների սեռական շահագործման դեմ պայքար և այլն:
Վեհաժողովի ավարտին ընդունվեցին մի շարք հիմնարար որոշումներ:
2023 թ. Ինտերպոլի Գլխավոր ասամբլեայի 91-րդ նստաշրջանը նախատեսվում է անցկացնել Վիեննայում՝ ի նշանավորումն Ինտերպոլի կազմավորման 100-ամյակի. 1923 թ. Վիեննայում Ինտերպոլը պաշտոնապես կազմավորվեց որպես Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպություն:

Делегация РА приняла участие в 90-й сессии Генеральной Ассамблеи Интерпола в Индии
С 18 по 21 октября в индийском городе Нью-Дели прошла 90-я Генеральная ассамблея Международной организации уголовной полиции — Интерпола. В работе Ассамблеи приняли участие более 700 представителей из 174 стран мира.
В своем вступительном слове премьер-министр Индии Нарендра Моди подчеркнул усилия и сотрудничество, направленные на обеспечение общественной безопасности на международном уровне.
Делегацию Полиции РА на 90-й сессии Генеральной Ассамблеи Интерпола представляла начальник филиала Интерпола в РА, полковник полиции Нарине Акопян. В рамках ассамблеи она провела встречи с генеральным секретарем Интерпола Юргеном Штоком, другими представителями организации, главами делегаций ряда государств-членов, с которыми были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес.
В сфере борьбы с международной преступностью основными темами обсуждения стали: борьба с финансовыми преступлениями и коррупцией, киберпреступностью, борьба с сексуальной эксплуатацией детей и др.
По итогам собрания был принят ряд принципиальных решений.
В 2023 году 91-ю сессию Генеральной Ассамблеи Интерпола приуроченную к 100-летию создания Интерпола планируется провести в Вене. Интерпол был официально учрежден как Международная организация уголовной полиции в 1923 году в Вене.