Քննարկվել են երկկողմ ոլորտային համագործակցության հնարավորություններ
Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն կատարած այցի շրջանակում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Մեդիայի նախարար Սալման բին Յուսեֆ Ալ Դոսարիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ոլորտային համագործակցության հնարավորություններն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Նախարար Մկրտչյանը, անդրադառնալով սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող  և նախատեսվող բարեփոխումներին, ընդգծել է ոլորտային ռազմավարությունների մշակման կարևորությունը։ Այս համատեքստում նախարարը մանրամասնել է Զբաղվածության ռազմավարությամբ սահմանված գերակայությունները՝ նշելով, որ նախատեսվող աշխատանքները նպատակաուղղված են մարդկային կապիտալի զարգացմանը, բարձր արտադրողականությամբ աշխատատեղերի աճին, ինչպես նաև աշխատուժի առաջարկի և պահանջարկի անհամապատասխանությունների կրճատմանը։
Սալման բին Յուսեֆ Ալ Դոսարին ևս ներկայացրել է երկրի զարգացման 2030 տեսլականի շրջանակում մեդիա ոլորտում ավելի քան 140 հազար նոր աշխատատեղերի ստեղծման զբաղվածության նախագիծը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնել վերապատրաստման և վերակրթման լավագույն փորձի փոխանակման ծրագրեր:

Обсуждены возможности двустороннего отраслевого сотрудничества
В рамках визита в Королевство Саудовская Аравия делегация, возглавляемая министром труда и социальных вопросов Нареком Мкртчяном, встретилась с министром по медиа Салманом бин Юсефом Аль Досари. Во встрече также принял участие первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Геворг Манташян. В ходе встречи были обсуждены возможности двустороннего отраслевого сотрудничества и ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Министр Мкртчян, коснувшись реализованных и планируемых реформ в сфере социальной защиты, подчеркнул важность разработки отраслевых стратегий. В этом контексте министр подробно остановился на приоритетах, определенных Стратегией занятости, отметив, что запланированные работы направлены на развитие человеческого капитала, рост высокопроизводительных рабочих мест, а также сокращение несоответствия между спросом и предложением рабочей силы.
Салман бен Юсеф Аль Доссари также представил проект занятости по созданию более 140 тысяч новых рабочих мест в медиа-секторе в рамках видения развития страны до 2030 года.